UKRAINA   POLSKA
zycie_na_orbicie
baner_psp9_bajeczna_szkola
baner_psp9_swieto_szkoly
previous arrow
next arrow

Przebywam z nim od trzech lat. Obserwuję, jak się rozwija, wzrasta w latach i mądrości. Ale nigdy nie patrzyłem na niego w „tym” kontekście. Dziś wiem, że jego historia uczy więcej, niż na pierwszy rzut oka widać. Obnaża również to, jak często ja (i my – ludzie) nie dostrzegam, tego co jawi się wokół. Biegniemy, szukamy, rozwiązujemy, zabiegamy (i dobrze – tak trzeba!), a tuż obok toczy się ŻYCIE! To poważne, trudne, wymagające…

Na stronie @Komenda … czytamy:

[…] o godzinie 08:38 zgłosił [on] na numer alarmowy 112 zdarzenie dotyczące utraty przytomności swojej mamy, która była jedyną dorosłą osobą w mieszkaniu. Chłopiec wykazał się opanowaniem w dramatycznej sytuacji zagrożenia życia swojej mamy, z którą przebywał w mieszkaniu. W pełni świadomy udzielił pierwszej pomocy przez nawiązanie kontaktu i sprawdzenie podstawowych funkcji życiowych, a następnie bezzwłocznie zadzwonił po pomoc wybierając numer alarmowy 112. Tomek udzielił wszystkich niezbędnych danych dotyczących miejsca oraz okoliczności zdarzenia, a także przekazał informacje na temat stanu zdrowia swojej mamy, co przyczyniło się do skrócenia czasu podjęcia czynności ratowniczych przez powiadomione służby. Sytuacja była niezwykle dużym obciążeniem emocjonalnym, ponieważ świadkiem całej sytuacji była też jego trzyletnia siostra. Tomasz wykazał się niezwykłym opanowaniem, odwagą i dojrzałością. Jego postawa jest godna naśladowania, pokazuje jak ważnym jest zachowanie zimnej krwi pomimo wielu przeciwności, aby dać szanse służbom ratunkowym na skuteczne dotarcie z pomocą osobom potrzebującym.

Szanowni Państwo, przedstawiam Wam
Tomasza Koniecznego – ucznia z klasy VI a – BOHATERA DZIEWIĄTKI.

Tak, Bohater nie nosi peleryny! Jest niezwykle zwykłym człowiekiem, ale w jednej sekundzie stał się Człowiekiem, przez duże C.

Nauczył mnie – kolejny raz w życiu – że zawsze trzeba patrzeć dalej niż czubek własnego nosa; że to czyny nas określają, a nie pustosłowie!

Z dumą stałem obok niego; ze łzami w oczach słuchałem, gdy jeden ze strażaków powiedział z nieudawanym, szczerym zachwytem podając mu rękę: „Do zobaczenia za kilka lat”… a już szczytem belferskiego szczęścia dla każdego nauczyciela Dziewiątki są słowa wypowiedziane przez Tomka w wywiadzie dla Lokalna24.pl: „Moja trzyletnia siostra przyszła do mnie i powiedziała, że mama leży. Przypomniałem sobie, że w szkole mieliśmy lekcje oraz kurs pierwszej pomocy, więc wiedziałem, co robić. Zadzwoniłem na 112 i przekazałem niezbędne informacje.”

Tomku, chylę czoła przed Tobą i Twoją dorosłością – wielu może Tobie jej zazdrościć i równie wielu może się od Ciebie jej uczyć.

Szanowni Rodzice Tomasza oraz Dziadkowie, gratuluję sukcesu! Tomek to żywy dowód Waszego oddania rodzinie i nieprzecenionej pracy rodzicielskiej!

Tomek został uhonorowany przez panią prezydent Sabinę Nowosielską gratulacjami i upominkami; od zastępcy Komendanta Powiatowego PSP bryg. Marka Kocielskiego otrzymał nagrodę „Małego Bohatera” oraz strażacki kask; osobiście przyznałem mu honorowy tytuł „Bohatera Dziewiątki” (co jest wydarzeniem bez precedensu w historii szkoły) oraz po konsultacji z komendantem PSP wraz w wychowawcą klasy wystąpiłem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie mu medalu „Młody Bohater”.

Choć wiem, że największą nagrodę Tomek już uzyskał – uratował swoją mamę!

Pozostający w uszanowaniu – w imieniu społeczności Dziewiątki –

W. Czapla

PS

O Tomku przeczytacie tu:

https://www.facebook.com/kppspkedzierzynkozle/posts/304840505018193,
https://www.facebook.com/nowa.gazeta.lokalna/posts/4964186376975101,
https://www.lokalna24.pl/wiadomosci/10599,12-latek-uratowal-zycie-mamy-dzwoniac-na-numer-alarmowy-otrzymal-pierwszy-w-historii-tytul-bohatera-szkoly?fbclid=IwAR2XnbwqSb47tYN-vfSrH9sZos07lIdKH26n1WzubnmE7s8wEJwLhiByyUI,
https://www.facebook.com/miastomozliwosci/posts/5384106814950241,
https://kedzierzynkozle.pl/pl/aktualnosc/mlody-bohater-zaimponowal-strazakom?fbclid=IwAR0zI5RZ6L2mmAb967aYqJHlf_iCC1Y89noGcwn-z4Oq20oWMDE7NzNX9hs,
https://www.facebook.com/radioparkfm/posts/4773302302717874.

 

Pomóżcie – niech świat pozna Tomka 🙂

azoty_start_1092_671
azoty_niebieski_1092_671
azoty_bialy_1092_671